„Челси“ ще се бори за първия си трофей след Абрамович? Но първото полувреме в турнира за Купата на Англия бе мрачно

„Челси“ през настоящия сезон не участва в европейските купи, а във висшата лига отборът едва ли ще се бори за място в точките за Шампионската лига. Истинската възможност да зарадва феновете е Купата на Англия. На 1/32-финалите „грандът“ получи не най-трудния съперник – „Престън Норт Енд“. Освен това срещата беше домакински мач. Чудесен шанс за по-нататъшен напредък.

Треньорът на лондончани Маурисио Почетино бе заложил на смесен състав за мача. Алфи Гилхрист, Армандо Броя и Мало Густо, който невинаги попада в стартовия състав. Въпреки че Челси има големи проблеми с контузии през целия сезон, така че все още е невъзможно да се назове обективно основният състав.

Но първото полувреме създаде впечатлението, че лондончани играят в същата дивизия като Престън. Гостите често задушаваха Челси с преса, докато домакините търкаляха топката без никакви действия, като не създаваха почти никакви опасни шансове. На ум идват само един добър удар на Стърлинг, който бе отразен от вратаря Уудман, и един добър опит за удар с глава на Коул Палмър.

Освен това, Престън имаше една отлична възможност да отбележи: Милутин Осмаич стреля в левия ъгъл на вратата от вътрешността на наказателното поле, но Джордже Петрович спаси. Феновете на Челси едва ли бяха доволни от първото полувреме. Имаше усещането, че Престън са способни на сензация.

След почивката обаче Челси се преобрази. Домакините заиграха по-смело, по-агресивно и по-активно. А „Престън“ не е от отборите, които могат да натискат и да се защитават успешно срещу топ клуб в продължение на 90 минути. Първият гол падна в 58-ата минута. Майкъл Мъдрик събра топката в другата страна, подаде я на Густо (номинален десен защитник, играещ отляво), който направи пас в наказателното поле, където Броя изскочи и стреля точно с глава в горния ъгъл. 1:0 – натискът върху Челси беше свален.

Отпуснати, лондончани играеха за забавление. Имаше още по-голяма лекота, шансовете идваха един след друг, а Почетино освежаваше играта със смени. Една от тях проработи след пет минути. След корнер резервата Тиаго Силва изпревари всички в наказателното поле и прати топката във вратата на Престън.

Няколко минути по-късно домакините отново отбелязаха гол. Гостите фаулираха Коул Палмър и съдията Томас Брамал отсъди дузпа, от която Стърлинг прати третия гол в мрежата. По същество Челси направи резултата в рамките на 10 минути. А след това превключи на икономичен режим. Не, лондончани все още атакуваха, но не толкова напористо, колкото в началото на полувремето. Почетино можеше да бъде доволен от вторите 45 минути.

В края Енцо Фернандес оформи крайния резултат. „Челси“ разигра добра комбинация в наказателното поле на „Престън“, топката в крайна сметка се отби в аржентинеца, който я прати във вратата на гостите. Първоначално съдията не призна гола, но VAR промени решението.

„Челси“ се озова на 1/16-финалите на турнира за Купата на Англия. Шансовете за трофея постепенно се увеличават, още повече че на настоящия етап от турнира със сигурност ще напуснат „Арсенал“ или „Ливърпул“. Лондончани имат шанс да осветят сезона и да зарадват феновете с първи трофей от 2021 г. насам.