Манчестър Сити победи Флуминензе на финала за първата си Световната клубна купа

blank

Манчестър Сити беше твърде силен и имаше не малко късмет за да може на силата му да устои Флуминензе във финала на Световната клубна купа. Англичаните спечелиха с 4:0 и взе пета титла през 2023 г. и първия си приз за Световната клубна купа.

Сити поведе само след 40 секунди, за да направи мача си спокоен. Хулиан Алварес реагира най-бързо, за да посрещне отскочилия от гредата удар на Натан Аке.

Собствен гол в 27-ата минута на капитана Нино реши мача много преди гола на Фил Фоден в 72-ата минута, който насочи пас на Алварес в опразнената врата. В 88-ата минута Алварес нанася нов удар над бразилците.

Това донесе на Сити първа титла от Световното клубно първенство, а на Европа – 16-а в 17-те издания на състезанието на ФИФА за континентални шампиони. През тази година Ман Сити вече беше спечелил Купата на Англия, Висшата лига, Шампионската лига и Суперкупата на УЕФА.

„Беше невероятен мач“, каза Фил Фоден от Сити пред ФИФА. „Момчетата показаха не само качество, показаха сърце и решителност. Възхитен съм от резултата.

„Това е толкова важно за клуба“, добави той. „Възхитен съм. Това е нещо огромно за клуба.“

Сити стигна до втора лесна победа в рамките на четири турнирни дни в Саудитска Арабия дори без контузените суперзвезди Ерлинг Хааланд и Кевин Де Бройне. Те пропуснаха и полуфиналната победа на Сити над Урава Ред Даймъндс във вторник.

Очакваните им отсъствия могат да помогнат да се обяснят празните места сред 52 601 зрители на King Abdullah Sports City, стадионът в Джеда, който се планира да бъде използван по време на Световното първенство по футбол през 2034 г.

Победата превърна Пеп Гуардиола в първия треньор, който печели Световната клубна купа с три различни отбора. Той изведе Барселона до титлите през 2009 г. и 2011 г., а след това Байерн Мюнхен през 2013 г. с отбора, който спечели Шампионската лига под ръководството на напускащия треньор Юп Хайнкес.

Гуардиола отпразнува победата спокойно, като се разходи до треньора на Флуминензе Фернандо Диниз, за да го утеши с ръкостискане и ръка на рамото му.

„Сблъскахме се със Сити, които са най-добрият отбор в света през последните пет години и знаят как да се възползват максимално от възможностите, които създават“, каза Диниз пред бразилската телевизия Globo.

„Те винаги са на място, вкараха много рано и ни наказаха за грешките, които направихме. Трябва да се гордеем с невероятната си година и с това, че проправихме пътя, който ни доведе дотук. Беше невероятно пътуване и няма от какво да се срамуваме“.

Флуминензе стартира с шестима играчи, родени през 80-те години на миналия век, и се изказа доста, когато в четвъртък разказа за това, че британските медии обръщат внимание на възрастта на техния отбор от ветерани. Най-възрастният играч на Сити в стартовия състав, 33-годишният капитан Кайл Уокър, е роден през май 1990 г.

Най-известният играч на Флуминензе, Марсело, излезе след един час под топлите аплодисменти и ръкостискане на тъчлинията със заместника на Сити Матео Ковачич, негов бивш съотборник в Реал Мадрид. Едно от първите докосвания на Марсело в мача беше неразумен дълъг пас от защитата, който позволи на Аке да напредне в пространството и да стреля при първия гол. Алварес беше сам във вратарското поле, за да се наведе и да отбележи с гърди. Голът на аржентинския нападател беше най-бързият в историята във финал на Световно клубно първенство.

Отскокът на топката отново не беше благосклонен към Флуминензе, когато Нино се вмъкна, за да блокира подаването на Фоден през вратарското поле, и топката излезе извън обсега на вратаря Фабио. Атаката дойде от пронизващата смяна на темпото при подаването на Родри към Фоден.

Единственият облак върху вечерта на Сити беше очевидната контузия на коляното на Родри, който се сгромоляса на терена, когато Алекзандър го хвана за глезена. Родри веднага се хвана за задната част на коляното си. След като му бе оказана помощ, той за кратко се върна в игра, преди отново да падне и да напусне терена в агония. Родри получи „Златната топка“ като най-добър играч на турнира и успя да премине през сцената за представяне, за да получи трофея си. Капитанът на Сити Уокър получи сребърната топка.

През 2025 г. турнирът в Съединените щати ще се проведе в разширен формат с 32 отбора.