Фланелки на Меси от Световното първенство през 2022 г. се продават за 7,8 млн. долара на търг

Шест от фланелките на Лионел Меси, носени по време на историческата кампания на Аржентина за Световната купа през 2022 г., включително една от победата над Франция на финала, бяха продадени за 7,8 млн. долара на търг в четвъртък.

Три наддавания доведоха до крайната продажна цена от 7,8 млн. долара – обща сума, включваща премията на купувача – в Sotheby’s в Ню Йорк.

Тениските, които Меси носеше през първото полувреме на шестте мача на Аржентина в Катар, бяха предложени на търг от технологичния стартъп AC Momento и отидоха при анонимен участник в търга.

Въпреки надеждите, че лотът ще достигне рекордна цена, общата сума не достигна най-високата цена, платена за носена на търг фланелка, която все още е 10,1 млн. долара, похарчени през септември 2022 г. за фланелката на Майкъл Джордан от първия мач на финалите на НБА през 1998 г.

Това само доближи сумата от 9,28 млн. долара за аржентинската фланелка на Диего Марадона „Hand of God“, която беше продадена през май 2022 г.

Евентуалната цена е най-високата за спортни сувенири на търг тази година и поставя рекорд за сувенири на Меси. В началото на този търг предишният рекорд, похарчен за част от облекло на Меси, носено по време на мач, възлизаше на 450 000 долара (похарчени през май 2022 г.) за фланелка, която той носеше за Барселона в Ел Класико през 2017 г.

Меси беше капитан на Аржентина, която триумфира през декември, побеждавайки Франция на финала с дузпи след вълнуващо равенство 3:3. Колекцията включваше фланелки, носени от Меси през първото полувреме на два от трите мача в груповата фаза, победата с 2:1 над Австралия в 16-ия кръг, победата с дузпи над Холандия на четвъртфинала, триумфа с 3:0 над Хърватия на полуфинала и победата над Франция.

Меси обяви търга още на 20 ноември, като каза: „Шест фланелки за Световната купа. Един търг. Днес моите приятели от @acmomento обявяват търг в @sothebys за шест фланелки, които носех по време на Световното първенство в Катар, включително фланелката ми от финала.

„Направете своите предложения онлайн в Sotheby’s от 30 ноември до 14 декември. Част от приходите от търга ще бъдат дарени на проекта UNICAS, ръководен от детската болница Sant Joan de Déu (SJD) Barcelona, за да отговори на нуждите на деца, страдащи от редки заболявания.“