Ман Юнайтед отпада от Европа след загуба от Байерн Мюнхен

Малките шансове на Манчестър Юнайтед за място в елиминационния кръг на Шампионската лига завършиха с поражение с 1:0 от победителя в групата Байерн Мюнхен на „Олд Трафорд“ във вторник, което още повече утежни положението на изпадналия в затруднение отбор на Ерик Тен Хаг през вече проваления сезон.

Трикратните европейски шампиони трябваше да победят Байерн на финала на груповата фаза във вторник и да се надяват мачът на ФК Копенхаген срещу гостуващия Галатасарай да завърши наравно.

Това не се случи, тъй като френският нападател Кингсли Коман вкара от близко разстояние в 70-ата минута за Байерн, който завърши непобеден в група А с 16 точки и накара ликуващите фенове на гостите да пеят „Футболът се завръща у дома“ в последните секунди.

„Не успяхме, трябва да го приемем и да се поучим от него“, заяви холандецът Тен Хаг пред TNT Sports. „Допуснахме грешки. Днес представянето ни беше много добро. Не заслужавахме да загубим, но загубихме мача. „В крайна сметка това не е достатъчно добро.“

Юнайтед има само четири точки, а четвъртото им място означава, че няма да получат дори място в плейофите на Лига Европа като утеха. С последния съдийски сигнал се чуха освирквания. Копенхаген спечели с 1:0 в Дания, за да завърши с осем точки и да достигне до елиминационния кръг на Шампионската лига, докато Галатасарай зае третото място в плейофите на Лига Европа с пет точки.

Юнайтед спечели само един от шестте си мача в групата, като надеждите им за класиране висяха на косъм, след като на два пъти изпуснаха преднина от два гола при равенството 3:3 в Галатасарай на 29 ноември. Байерн, който победи Юнайтед с 4:3 в предишната им среща в Мюнхен, вече си беше осигурил първото място в групата. Коман вкара с лекота, когато се измъкна на пространство в наказателното поле на Юнайтед и никой от защитниците на Юнайтед не го засече, оставяйки Хари Кейн да го намери с прехвърлящ пас, който крилото на Байерн изстреля покрай вратаря Андре Онана.

„Беше хубаво“, каза Кейн пред TNT Sports. „Чувствах, че контролирахме играта и имахме по-добрите шансове. Бяхме спокойни и знаехме, че в бързите преходи можем да ги нараним.

„Винаги е трудно, когато вече си на върха и си преминал през него, но имахме добра мотивация. Беше хубаво да постигнем победата днес. Имаме достатъчно възможности да стигнем далеч в това състезание. Това е амбицията – да отидем и да спечелим Шампионската лига.“

Допуснатите от Юнайтед 15 гола бяха най-много от всички английски отбори в тазгодишната групова фаза. Клубът за шести път отпада в груповата фаза и за първи път от 2020-21 г. насам, като едва за втори път след кампанията 2005-2006 г. завършва на дъното на своята група.

Борещият се за оцеляване отбор на Тен Хаг има 12 поражения в 24 мача във всички състезания този сезон, като в събота загуби с 3:0 от нискоразредния Борнемут и заема шесто място във Висшата лига. Запитан дали ще погледне назад към кампанията на отбора в Шампионската лига със съжаление, Тен Хаг заяви: „Не съжалявам. Не успяхме да се справим, но трябва да го приемем. Трябва да се поучим от него.

„Играхме добър футбол в Шампионската лига. Трябва да пренесем някои добри резултати и във Висшата лига.“

Юнайтед имаше многобройни шансове, включително няколко от Бруно Фернандес в началото на второто полувреме. Капитанът на Юнайтед изстреля единия над гредата от границата на наказателното поле, а втория – малко встрани от вратата, като и след двата удара се намръщи от неудовлетвореност. Юнайтед загуби и централния защитник Хари Магуайър, който получи контузия в слабините в 40-ата минута на злополучната за клуба вечер.