Микел Артета след драмата Лутън-Арсенал, завършила 3:4: Това е огромен момент за нас

Мениджърът на Арсенал Микел Артета отказа да критикува Давид Рая, въпреки че вратарят имаше вина за двата гола на Лутън Таун при драматичната победа на „артилеристите“ с 4:3 на „Кенилуърт Роуд“.

Голът с глава на Деклан Райс, седем минути след изтичането на редовните 90, осигури драматичната победа на гостите, която ги изведе на пет точки от върха във Висшата лига.

Този резултат обаче изглеждаше малко вероятен, когато грешките на Рая позволиха на Лутън да обърне мача с голове на Илайджа Адебайо и Рос Баркли в началото на второто полувреме от 1:2 до 3:2.

„Днес допуснахме няколко гола, от които сме разочаровани“, каза Артета на пресконференцията си след мача. „Това също е част от нещата, приемаме го. Въпросът е как ще реагираме на това.

„Трябва да защитаваме по-добре ситуациите като отбор, определени грешки, които водят до голове в нашата врата, и не става въпрос за обвинения, никога не сме го правили и няма да го направим сега.

Дебатът за битката за титулярен вратар в Арсенал между Давид Рая и Аарон Рамсдейл продължава след колебливото представяне на Рая срещу Лутън, като статистиката не показва очевиден първи избор между двамата играчи.

Мачът започна с откриване на резултата от Арсенал, въпреки че Лутън отвърна бързо, когато Габриел Ошо се разписа с глава от корнер, за да направи 1:1. Възпитаниците на Артета отново поведоха преди почивката, когато Габриел Жезус с глава преодоля Томас Камински на далечната греда след добра комбинация между Сака и Бен Уайт отдясно, но малко след края на полувремето Адебайо, който надскочи вратаря, отново ги върна назад и изравни.

Голът на Баркли – удар право в Рая, който премина през ръцете му и под тялото му – донесе на отбора на Роб Едуардс преднина. Тя беше заличена в рамките на няколко минути, когато Кай Хаверц вкара третия си гол в четири мача, изпреварвайки Камински и вкарвайки след подаване на Хесус в наказателното поле.

В края на мача драмата се разрази, когато Райс се намеси с почти последното си докосване и разби сърцата на Лутън и удължи победната серия на Арсенал до четири мача в лигата. Това беше четвъртият мач в лигата през този сезон, в който Арсенал вкара победен гол след 85-ата минута, след като по същия начин късно се изправи срещу Брентфорд, Манчестър Сити и Манчестър Юнайтед, а Райс вкара в 96-ата минута срещу последния.

„Наистина ми хареса, особено в края“, каза той. „Това е невероятното нещо във футбола, емоциите и моментите, които изживявате заедно. Това беше една специална вечер.